fbpx

Na čo prihliadať pri kúpe nehnuteľnosti?

Kúpa nehnuteľnosti je pre mnohých ľudí tou najväčšou finančnou transakciou v ich živote. Je preto veľmi dôležité si správne vybrať a vopred stanoviť kritériá, ktorými sa budete pri výbere vhodnej nehnuteľnosti riadiť. Od správneho výberu potom závisí, či strávite v takejto nehnuteľnosti celý život alebo nehnuteľnosť predáte a budete hľadať inú, vhodnejšiu na bývanie.

Samozrejme, nehnuteľnosti sa nekupujú len na bývanie, ale často sa stretávame s kúpou nehnuteľnosti na investičné účely. Rovnako aj pri tomto type nehnuteľnosti treba dbať na jej správny výber.

Lokalita

Pri výbere nehnuteľnosti patrí lokalita k tým prvým kritériám, ktoré si kupujúci stanovuje. Mnoho kupujúcich si vyberá nehnuteľnosť najmä podľa miesta výkonu svojej práce. Tu treba pamätať na to, že miesto výkonu práce sa počas života môže zmeniť. Vhodnejšie si vyberať si lokalitu aj podľa toho, aká je v blízkosti občianska vybavenosť, či sú tam obchody, školy, služby, príp. lokalita, v ktorej sa najčastejšie pohybujete príp. vykonávate voľnočasové aktivity. Rovnako je dobré si pozrieť aj plánovanú výstavbu. Pozrite si webové stránky mesta alebo mestskej časti, v ktorej sa chystáte nehnuteľnosť kúpiť a skontrolujte, či o rok nevyrastie priamo pred Vašim bytovým domom nové nákupné centrum alebo iná budova, ktorá Vám zatieni výhľad.

Cena nehnuteľnosti

Je dôležité si nastaviť cenové rozpätie vyhľadávanej nehnuteľnosti. Samozrejme, cena nie je tým jediným a hlavným kritériom, ktorým by sme sa mali pri kúpe nehnuteľnosti riadiť. Ak nemáme len vlastné zdroje na financovanie kúpy, je vhodné si vopred preveriť možnosti financovania prostredníctvom hypotekárneho úveru a teda zistiť, v akej max. výške nám banka vie úver poskytnúť, aké sú mesačné splátky a pod. Treba rátať aj s určitou finančnou rezervou na prípadnú rekonštrukciu, či zariadenie nehnuteľnosti.

Stav nehnuteľnosti

Poriadne si pozrite stav nehnuteľnosti na obhliadke, príp. si dajte vypracovať posudok, ktorý vie odhaliť vady danej nehnuteľnosti. Zoberte na obhliadku odborníka, ktorý sa vie lepšie „pozrieť“ na stav nehnuteľnosti ako laik. Pozerajte na steny, prípadné zatečenia, podlahy, vzduchové bubliny, okná a ich tesnenie, rozvody, pri domoch prezrite aj strechu, izoláciu…

Ak nehnuteľnosť bola rekonštruovaná, pozrite sa na kvalitu rekonštrukcie, pýtajte sa na to, čo všetko bolo vymenené. Pri kúpe staršej nehnuteľnosti treba dôkladne preveriť celkový stav s ohľadom na pravdepodobné opotrebenie a zohľadniť predpokladané náklady na odstránenie týchto vád. Dôležitým kritériom je stavebná kvalita, energetická náročnosť, rozvody sietí, spôsob vykurovania a pod.

Okrem technického stavu nehnuteľnosti sa pýtajte aj na právny stav, prípadné vecné bremená a ťarchy, ktoré na nehnuteľnosti viaznu.

Ak kupujete nehnuteľnosť, ktorá ešte nie je postavená, tzv. „z papiera,“ preverte si dôveryhodnosť developera a pozrite si jeho referencie.

Dispozícia

Dispozícia a orientáciu bytu na svetové strany patrí takisto ku kritériám pri výbere nehnuteľnosti. Orientácia jednotlivých miestností na svetové strany má vplyv nielen na Vašu náladu, ale aj spotrebu elektrickej energie a vykurovanie. Pri kúpe nehnuteľnosti s dobrým dispozičným riešením a orientáciou na správne svetové strany môžete ušetriť na nákladoch na bývanie. 

Dajte si pozor na tzv. „ležiaky,“ teda nehnuteľnosti, ktoré sú na trhu už dlhší čas. Zväčša ide  dlhodobo nepredajné nehnuteľnosti, ktoré majú nadhodnotenú cenu, príp. vecné bremeno, záložné a predkupné právo, ktorými sú zaťažené, môže ísť rovnako o nehnuteľnosti, ktoré sú v lokalite so zvýšenou kriminalitou.

JUDr. Lenka Zelenáková, manažérka oddelenia realitných služieb

Vyberajte
Zdieľajte
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp
Čítajte nové
Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.
Na aktuálnej vlne

Najčítanejšie články

nehnuteľnosti

Záujem o nehnuteľnosti rastie

Ochladenie realitného trhu z konca marca a začiatku apríla poľavilo. Hoci sa pozastavili obhliadky so záujemcami, dopyt a záujem o kúpu výrazne neustal. Samozrejme sa mnohí obávali budúcnosti a toho, že šírenie vírusu bude mať markantný dopad na kúpu a predaj nehnuteľností.

Legislatívne zmeny v hypotékach od 01.01.2024.

NRSR schválila návrh Vlády Slovenskej republiky z 29.11.2023, jednalo sa o úpravu zákona v oblasti pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý pripravilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v spolupráci s ministerstvom financií. Tento návrh vstúpil do platnosti od 1. januára 2024.

Rýchly kontakt

Eva Franzen, realitný konzultant Broker Consulting

Eva Franzen

Naša kancelária:

Na Revíne 29/C
831 03 Bratislava

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako realitná špecialistka a podriadený finančný agent Eva Franzen, so sídlom Romanova 3, Bratislava 85102, IČO: 14019990, zapísaným v registri vedenom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 265404. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené Eva Franzen a Broker Consulting, a.s.