fbpx

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí.

Právne a legislatívne aspekty

Každá krajina má svoje vlastné právne predpisy týkajúce sa kúpy nehnuteľností cudzincami. Prvým krokom by preto malo byť dôkladné oboznámenie sa s miestnymi zákonmi a predpismi. V niektorých krajinách môžu byť cudzincom dokonca zakázaná kúpa  určitých typov nehnuteľností alebo môže byť vyžadované špeciálne povolenie. V krajinách ako Turecko alebo Thajsko existujú obmedzenia, ktoré je potrebné zohľadniť, kým v krajinách ako Španielsko alebo Portugalsko je proces oveľa jednoduchší.

Je nevyhnutné spolupracovať s miestnym právnikom, ktorý má skúsenosti s nehnuteľnosťami a môže vás previesť celým procesom. Právnik zabezpečí, aby boli všetky dokumenty v poriadku a aby ste si boli vedomí všetkých právnych povinností a možných rizík. Dôležité je zabezpečiť si preklad všetkých dôležitých dokumentov, aby ste presne rozumeli všetkým podmienkam zmluvy.

Odporúčame obrátiť sa na realitnú kanceláriu, ktorá má s predajom nehnuteľností v zahraničí skúsenosti. Realitná kancelária už pozná celý proces predaja, ktorým vás vie sprevádzať, pomôže vám s prekladmi dokumentov, vybaví úradné záležitosti, právnikov, oboznámi vás s daňovými povinnosti spojenými s kúpou nehnuteľnosti.

Finančné aspekty

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí je často dlhodobou investíciou, ktorá vyžaduje starostlivé plánovanie. Je potrebné zvážiť niekoľko faktorov vrátane kúpnej ceny, daní, poplatkov za právne služby a notára, ako aj náklady na údržbu a prevádzku nehnuteľnosti. Plánovanie by teda malo zahŕňať nielen aktuálne náklady, ale aj budúce výdavky na údržbu a možné renovácie. Zvážte tiež možnosť prenájmu nehnuteľnosti počas období, keď ju nebudete využívať. Prenájom môže generovať dodatočný príjem a pokryť niektoré náklady spojené s vlastníctvom. Mnoho ľudí využíva na financovanie kúpy nehnuteľnosti v zahraničí hypotéku. V niektorých krajinách môžete získať hypotéku od miestnej banky, zatiaľ čo v niektorých je možné použiť  len vlastné zdroje alebo získať úver z banky vo svojej domovskej krajine. Dôležité je dôkladne preskúmať všetky možnosti a poradiť sa s finančným poradcom, aby ste zvolili najlepšiu stratégiu.

Kultúrne a sociálne aspekty

Život v zahraničí môže byť vzrušujúcim dobrodružstvom, ale prináša so sebou aj množstvo výziev spojených s adaptáciou na novú kultúru. Pred rozhodnutím o kúpe nehnuteľnosti je dôležité dôkladne sa oboznámiť s miestnymi zvykmi, jazykovými bariérami a zvážiť aj emocionálne a osobné preferencie. Zvážte, ako vám miesto vyhovuje z hľadiska životného štýlu, kultúry a osobných záľub.

Stráviť nejaký čas v danej krajine ešte pred kúpou nehnuteľnosti je veľmi užitočné, pretože vám to umožní zistiť, či vám dané prostredie vyhovuje. Zapojenie sa do miestnej komunity môže byť skvelým spôsobom, ako sa integrovať a cítiť sa viac doma. Účasť na miestnych podujatiach, učenie sa jazyka a spoznávanie susedov môže významne prispieť k pozitívnej skúsenosti zo života v zahraničí.

Riziká spojené s kúpou nehnuteľnosti v zahraničí môžu byť významné, ale existujú spôsoby, ako ich minimalizovať. Najdôležitejšie je byť informovaný a pripravený.

Monitorujte ekonomickú situáciu v krajine, kde plánujete kúpiť nehnuteľnosť. V prípade krajín so slabšou ekonomikou môže byť riziko vyššie, avšak niektoré trhy ponúkajú aj vyššie výnosy. Zistite, či je oblasť náchylná na prírodné katastrofy ako zemetrasenia, povodne alebo hurikány. Zabezpečte si adekvátne poistenie, ktoré pokryje tieto riziká.

Praktické kroky a rady

Začnite dôkladným prieskumom krajiny a lokality, kde plánujete kúpiť nehnuteľnosť. Zvážte faktory ako klimatické podmienky, dostupnosť služieb a infraštruktúry, bezpečnosť a celkovú kvalitu života. Využite služby realitnej kancelárie, ktorá má skúsenosti s predajom nehnuteľností v zahraničí, a ktorá vás bude zastupovať a zabezpečí, aby bol celý proces legálny a transparentný. Uistite sa, že ste porozumeli všetkým detailom uvedeným v právnych dokumentoch. Zabezpečte si dostatočné financovanie a buďte pripravení aj na prípadné dodatočné náklady. Porovnajte si ponuky hypoték a zvážte, ktorá možnosť je pre vás najvýhodnejšia.

Kúpa nehnuteľnosti v zahraničí je významným krokom, ktorý môže priniesť finančné, ale aj osobné výhody. Avšak, je to proces, ktorý vyžaduje dôkladné plánovanie, právnu a finančnú prípravu a osobnú angažovanosť. S vhodným prístupom a starostlivým zvážením všetkých faktorov môže byť táto skúsenosť nielen finančne prospešná, ale aj obohacujúca z hľadiska osobného rastu a životných skúseností. Nezabudnite, že každý krok v tomto procese by mal byť premyslený a že investícia do odborných rád a služieb môže výrazne zvýšiť šance na úspech.

JUDr. Lenka Zelenáková, manažérka oddelenia realitných služieb

Vyberajte
Zdieľajte
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp
Čítajte nové
Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.
Na aktuálnej vlne

Najčítanejšie články

Ceny nehnuteľností sa ďalej šplhajú

Ceny nehnuteľností sa ďalej šplhajú

Ceny nehnuteľností a bývania rastú. Priemerná cena bývania je stále nižšia, ako tomu bolo v roku 2008. Ak sa ale pozrieme čisto na ceny bytov, ich priemerná cena je už dnes vyššia. Oplatí sa do nich investovať?

Ako na nájom bytu?

Aké sú rozdiely medzi právnou úpravou nájmu bytu podľa zákona o krátkodobom nájme bytu a podľa Občianskeho zákonníka?

Ako nasporiť deťom na štúdium alebo na bývanie?

Každý rodič by chcel svojim deťom dopriať minimálne dve veci. Dobré vzdelanie, ktoré môže byť základ pre ďalšiu profesionálnu kariéru a pomôcť so zabezpečením vlastného bývania. Začnime dvomi predpokladmi. Prvým je, že vzdelanie a bývanie (jeho obstaranie) bude z roka na rok drahšie.

Rýchly kontakt

Eva Franzen, realitný konzultant Broker Consulting

Eva Franzen

Naša kancelária:

Na Revíne 29/C
831 03 Bratislava

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako realitná špecialistka a podriadený finančný agent Eva Franzen, so sídlom Romanova 3, Bratislava 85102, IČO: 14019990, zapísaným v registri vedenom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 265404. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené Eva Franzen a Broker Consulting, a.s.