fbpx
Vývoj úrokových mier nových úverov na bývanie v SR

Koniec hypotéky sa ešte nekoná

Ešte začiatkom leta banky ohlasovali pokles žiadostí o úvery na bývanie. Sprísňovali sa pravidlá, ktoré musí žiadateľ splniť. Očakával sa rast úrokových sadzieb. Celkovo sprísnenie podmienok pre získanie úveru s očakávaním zvyšovania úrokových sadzieb prinášalo očakávanie, že počet úverov na bývanie klesne a s tým aj poklesne predaj nehnuteľností. Ako to bude s úvermi na bývanie ďalej? Príde očakávaný koniec hypotéky?

Úvery na bývanie zaznamenali tento rok zhoršenie podmienok pre ich získanie. Najznámejšia podmienka je, že banky vyžadujú, aby ste mali aspoň časť peňazí vlastných. Je to známe pod pojmom 90% alebo 80% LTV (LTV – ang. Loan to value ratio – pomer úveru k hodnote majetku). Znamená to napríklad, že pri 80% LTV musíte mať aspoň dve desatiny hodnoty nehnuteľnosti vo vlastných peniazoch a ostatné vám banka môže požičať, ako ukazuje tento obrázok:

Čo je to LTV 80%

Očakávaný rast cien úverov sa ešte nekoná

Koncom tohto roka sa očakáva nárast úrokových sadzieb, za ktoré banky úvery poskytujú. Pred letom tohto roka bol zaznamenaný mierny nárast. Najmä dlhšie doby viazanosti úrokových sadzieb sa vyšvihli na priemer 1,5%.

Sadzba pod 1% už aj pre 10 rokov

Dnes máme na trhu banky, ktoré sa rozhodli zabojovať o klienta. Medzi najzaujímavejšie patrí ponuka úveru na bývanie už za necelé 1% ročne aj pri 10 ročnej viazanosti úrokovej sadzby! Takáto možnosť v SR od zavedenia hypotekárnych úverov ešte nebola.

Refinancovať alebo nie?

Refinancovanie znamená jednoducho povedané presun úveru z jednej banky do inej. Pritom nečakáte na koniec hypotéky. Nová banka prevezme úver a vyplatí ho pôvodnej banke. Podľa toho, aké máte nastavenie súčasného úveru, môže sa Vám presun úveru vyplatiť aj pri zaplatení poplatku za predčasné splatenie úveru.

Správne určiť, či sa vám skutočne oplatí presunúť súčasný úver do banky s nižšou úrokovou sadzbou treba starostlivo zvážiť. Je potrebné spočítať poplatky, ktoré súvisia s presunom úveru, náklady na dodatočnú dokumentáciu pre novú banku a hlavne všetko správne načasovať.

Najčastejšie sa stáva, že klient v snahe vybaviť všetko čo najskôr, nastaví lehoty nesprávne s vážnymi následkami a stratami. Nemusíte sa do takejto aktivity púšťať sám. Vypočítam, či sa vám to skutočne oplatí a budem vás sprevádzať celým procesom. Prinesiem vám úsporu času, istotu a pokoj počas celého procesu.

Pridaj komentár

Vyberajte
Zdieľajte
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp
Čítajte nové
Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.
Na aktuálnej vlne

Najčítanejšie články

Dôchodkové sporenie – áno či nie?

Hneď na úvod musím zdôrazniť, že určite áno. Nie je múdre spoliehať sa len na štát, ktorý bude mať problém s vyplácaním starobného dôchodku prostredníctvom Sociálnej poisťovne. Demografický vývoj je neúprosný, starobných dôchodcov pribúda a počet pracujúcich, ktorí vytvárajú zdroje pre výplatu starobného dôchodku bude minimálne stagnovať.

Rýchly kontakt

Eva Franzen, realitný konzultant Broker Consulting

Eva Franzen

Naša kancelária:

Na Revíne 29/C
831 03 Bratislava

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako realitná špecialistka a podriadený finančný agent Eva Franzen, so sídlom Romanova 3, Bratislava 85102, IČO: 14019990, zapísaným v registri vedenom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 265404. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené Eva Franzen a Broker Consulting, a.s.