fbpx
Banky zvyšujú bezpečnosť internetbankingu

Banky zvyšujú bezpečnosť internetbankingu

Bezpečnosť na internete je stále mnohými ľuďmi podceňovaná. Najznámejší je prípad hakera, ktorý prienikom do počítačov bankových klientov získal prístup k miliónom účtov a vyslúžil si za svoje aktivity 40 rokov nepodmienečne. Spoznajte 4 kroky pre vyššiu bezpečnosť bankového účtu.

Mobil sa stáva kľúčom k peniazom

Keďže užívatelia podceňujú alebo zanedbávajú ochranu svojich počítačov, banky aj iné inštitúcie pristupujú k zmenám. Už sme si zvykli, že pri zadávaní príkazu na odoslanie peňazí musíme zadať SMS kód alebo token kód, či číslo z GRID karty. Banky pristupujú k zvýšeniu bezpečnosti aj samotného prihlásenia do banky.

Banky postupne zavádzajú systémy viacstupňového overovania. To znamená, že banka okrem hesla vyžaduje aj iný bezpečnostný prvok, napríklad PIN zaslaný v SMS. Niektoré banky vychádzajú užívateľom v ústrety aspoň tak, že takéto viacstupňové prihlásenie vyžadujú iba prvý raz na ešte neoverenom zariadení. Tým sa aspoň zabráni situácii, že by zlodej s ukradnutým heslom získal prístup k vášmu účtu z iného počítača.

Biometria je pohodlná, ale nie vždy bezpečná

Biometrické prvky, akými sú odtlačok prsta, rozpoznanie tváre sú pohodlné. Žiaľ bezpečnosť môže byť prekonaná. Najmä rozoznanie hlasu dne už nie je bezpečná forma prístupu k účtu. Dnes sú dostupné systémy, ktoré dokážu akýmkoľvek hlasom povedať to, čo napíšete. Hakerovi tak postačí získať vzorku vášho hlasu a prístup má otvorený.

Každá technológia sa dá prekonať. Ako sa teda chrániť, aby sa riziko znížilo na minimum?

4 kroky pre vyššiu bezpečnosť vášho bankového konta

1. Meňte svoje heslo do banky aspoň každých 6 mesiacov. V prostredí digitalizácie sa papier stáva pomerne bezpečným médiom, a tak si heslo zapíšte a uložte na bezpečné miesto. Zdatnejší užívatelia využijú programy, ktoré im umožnia heslá bezpečne uložiť na šifrované USB kľúče.

2. Nainštalujte si kvalitný antivirový program. Antivirové programy už dávno nie sú len o kontrole vírusov v programoch.
Dnes sú pre bežných užívateľov dostupné aj riešenia zadarmo, ktoré zachytia aspoň dobre známe útoky. Kvalitné „antiviráky“ umožňujú spustiť internetový prehliadač v chránenom režime, kedy je komunikácia medzi klávesnicou internetovým prehliadačom šifrovaná.

3. Nepíšte vaše heslá do žiadnych iných formulárov, ako do tých, ktoré skutočne patria banke. Ak chcete mať istotu, že ste na správnej stránke, overte si informáciu v internetovom prehliadači. Banky majú zakúpený internetový SSL certifikát najvyššej úrovne. Takže majiteľ certifikátu je starostlivo overený. Každá banka zverejňuje informáciu, podľa ktorej poznáte, že ste na správnej internetovej adrese.

4. Nikdy nepoužívajte pre spojenie s bankou verejné siete v kaviarňach, hoteloch a podobne. Neinštalujte do mobilov a počítačov programy z neoverených zdrojov a od neznámych vývojárov.

Neviete, či máte účet v banke, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám? Páči sa vám online banka a neviete, či by ste zvládli ich požiadavky na samoobsluhu? Rád vám poradím.

Pridaj komentár

Vyberajte
Zdieľajte
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp
Čítajte nové
Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.
Na aktuálnej vlne

Najčítanejšie články

Rýchly kontakt

Eva Franzen, realitný konzultant Broker Consulting

Eva Franzen

Naša kancelária:

Na Revíne 29/C
831 03 Bratislava

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako realitná špecialistka a podriadený finančný agent Eva Franzen, so sídlom Romanova 3, Bratislava 85102, IČO: 14019990, zapísaným v registri vedenom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 265404. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené Eva Franzen a Broker Consulting, a.s.