fbpx

Dovolenka v exotike či lyžovačka?

Dovolenka na Slovenských horách.

V prípade dovolenky na slovenských horách oceníte hlavne benefity „poistenia do hôr“, ktoré ponúkajú viaceré poisťovne v rámci krátkodobého aj celoročného poistenia.

Hlavne, ak idete lyžovať alebo sa chystáte na skialp, bežkovanie či zimnú turistiku. Náklady spojené so záchrannou akciou a lekárskym ošetrením v dôsledku pohybu v horách zabezpečí práve poistenie do hôr. Pripoistiť je nutné aj tzv. rizikové športy, ku ktorým patrí napr. skialpinizmus, lyžovanie či snowboarding mimo vyznačených trás a ďalšie, ktoré sú zverejnené vo Všeobecných poistných podmienkach. Na Slovensku zdravotné poistenie nekryje práve zásah horskej služby, ktorý stojí v priemere okolo 350 eur či úrazy súvisiace s adrenalínovými športmi. Tieto náklady sa môžu vyšplhať do tisícok eur a ak nemáte poistenie, uhrádzate ich zo svojho. Aj zdanlivo nenáročná túra, môže sa skončiť záchrannou akciou.

Čo všetko si teda pri cestovaní a dovolenkovaní na Slovensku poistiť?

 • Rizikové a adrenalínové športy
 • Asistenciu v prípade poruchy vášho vozidla, ak je dopravným prostriedkom na dovolenke
 • Náklady súvisiace s veterinárnou starostlivosťou domácich zvierat + škody spôsobené vašimi domácimi zvieratami
 • Strata a krádež batožiny
 • Úraz aj s denným odškodným počas hospitalizácie v dôsledku úrazu
 • Zodpovednosť za škody spôsobené na cudzom majetku či zdraví
 • Asistenčné služby

Cestovné poistenie na Slovensku môžete v 11 poisťovniach (Allianz Slovenská poisťovňa, Generali, ČSOB,  AXA assistance, Európska cestovná poisťovňa, Komunálna poisťovňa, Kooperatíva, Metlife poisťovňa, UNION, Uniqa a Wüstenrot poisťovňa)

Na výber sú balíčky líšiace sa:

 • Výškou limitu poistenia
 • Službami
 • Typmi poistných rizík či pripoistení.

 Aj na svahu platí etika, ktorá je označovaná ako „biely kódex“. Ide o pravidlá bezpečnosti, ohľaduplnosti a dodržiavania zásad. Pri poistení platia určité podmienky, ktoré pri nedodržaní majú za následok, že poisťovňa vám bude krátiť plnenie alebo nevyplatí nič.

K takýmto patrí:

 • Alkohol
 • Nadmorská výška – zistite, či vaše poistenie nemá obmedzenie na nadmorskú výšku
 • Dodržiavanie pokynov asistenčnej služby – ak si budete riešiť situáciu „po svojom“, nemusí poisťovňa plniť.
 • Chronické choroby – problémy  zapríčinené chronickými chorobami, ak ste už vyrazili na dovolenku
 • Komplikácie môžu mať aj tehotné ženy v pokročilom štádiu tehotenstva s preplatením ošetrenia

V prípade, že pôjdete lyžovať do zahraničia, zistite si podmienky danej krajiny v lyžiarskych strediskách. Napr. Taliansko chce bezpečnejšie lyžovanie a od minulého roku zaviedlo povinné prilby pre všetkých, zákaz používania alkoholu pri športe a povinné poistenie zodpovednosti za škodu na majetku alebo na zdraví spôsobené iným osobám.  Certifikát o poistení zodpovednosti v angličtine vám vydá poisťovňa automaticky pri uzatvorení zmluvy. V prípade nerešpektovania týchto pravidiel, môžete dostať pokutu 150 eur a stratu skipassu.

Dovolenka v exotike.

Ak si vybavíte  dovolenku na vlastnú päsť, ušetríte celkom slušnú sumičku. Cestovné poistenie však aj tu má svoje opodstatnenie. Hlavne liečebné náklady, ktoré sa môžu vyšplhať do desiatok tisíc eur a k tomu sú nevyhnutnosťou asistenčné služby. Môže sa stať, že aj pri romantickej prechádzke pri mori, nešťastný pád má za následok zlomeninu, nevyhnutnosť operácie a následne špeciálny letecký prevoz späť na Slovensko. Náklady za niekoľko desiatok tisíc eur uhradí poisťovňa, dôležité je držať sa pokynov asistenčnej služby. Nekonať na vlastnú päsť.  Poisťovne toto riziko poisťujú od  100 000 EUR  prípadne poistná suma je bez limitu.

Komplexné cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí na týždeň vás vyjde v priemere od 10 do 30 eur. Poistenie storna zmluvy s cestovnou kanceláriou je možné len vtedy, ak ste zmluvu s CK uzatvorili skôr ako si uzatvárate poistku. Každá poisťovňa má stanovenú vlastnú lehotu od 14 dní do 20 dní.  Aké sú teda možnosti poistenia storna zájazdu?

V poisťovniach ako  Allianz Slovenská poisťovňa, Generali, UNIQA a Wüstenrot poisťovňa je možné dojednať  samostatné storno – zájazdu, dovolenky, leteniek  či celého pobytu. Napr. Ak je hodnota 7 dňového zájazdu  za 1000 eur na 1 osobu, tak  komplexné cestovné poistenie vyjde cca 84 EUR. Allianz poisťovňa umožňuje aj poistenie storno zájazdu v prípade last minute, no storno poplatok sa musí spracovať do 24 hodín od zakúpenia zájazdu.

Jednoznačne  mať poistenie či už na Slovensku alebo na dovolenku v zahraničí sa oplatí. Ako sa vraví: radšej ho mať a nevyužiť, ako nemať a potrebovať. Poistenie si môžete dojednať aj sami  online  https://poistenie.bcas.sk/.  Avšak s vhodným krytím a výberom cestovného poistenia vám pomôže finančný sprostredkovateľ Broker Consulting, ktorý najlepšie pozná možnosti poistných produktov.

Jana Ivaničová, produktová manažérka pre neživotné poistenie

Vyberajte
Zdieľajte
Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp
Čítajte nové
Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.
Na aktuálnej vlne

Najčítanejšie články

Ako ochrániť majetok v prípade živelnej pohromy?

Rok 2022 a 2023 priniesol turbulentné a doslova nepredstaviteľné zmeny na hypotekárnom trhu. Posledné roky sa jesenné akcie bánk niesli väčšinou v znamení zlacňovania hypoték. Slovenské hypotéky patrili k najlacnejším v eurozóne. Boli na to dva dôvody.

Záujem o poistenie zodpovednosti rastie

Rastie záujem podnikateľov o poistenie zodpovednosti

Na Slovensku bolo ešte donedávna poistenie zodpovednosti pre podnikateľom veľmi nezaujímavé alebo zložité. Dnes záujem podnikateľov o tento typ poistenia rastie. Prinášame Vám niekoľko dôvodov, prečo je tomu tak.

Broker pointy prichádzajú už aj na Slovensko

Broker Point je moderná pobočka, ktorá prepája finančné a realitné služby. Jej potenciálny nový majiteľ môže čerpať benefity nielen podnikateľského, ale aj zamestnaneckého prostredia. O výhodách týchto obchodných miest porozprával Július Rusňák, generálny riaditeľ spoločnosti Broker Consulting, a.s.

Rýchly kontakt

Eva Franzen, realitný konzultant Broker Consulting

Eva Franzen

Naša kancelária:

Na Revíne 29/C
831 03 Bratislava

Zostaňme v spojení

Pracujem ako finančný a realitný konzultant spoločnosti Broker Consulting, a.s. so sídlom Pribinova 25, 81109 Bratislava, Slovenská republika, IČO: 36 651 419, Register: Obchodný register Okresného súdu Bratislava I, oddiel: Sa, vložka č.: 4675/B. Broker Consutling, a. s. je samostatným finančným agentom zapísaným v registri vednom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 25983. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Činnosť vykonávam ako realitná špecialistka a podriadený finančný agent Eva Franzen, so sídlom Romanova 3, Bratislava 85102, IČO: 14019990, zapísaným v registri vedenom Národnou bankou Slovenska pod registračným číslom 265404. Registráciu je možné overiť na webovom sídle Národnej banky Slovenska www.nbs.sk.

Všetky práva vyhradené Eva Franzen a Broker Consulting, a.s.